Türkçe English
Öğrenim Olanakları
Kütüphane
Merkez Kütüphane, Üniversitemizin eğitim-öğretim politikası doğrultusunda, araştırma ve eğitim-öğretimde duyulan bilgi gereksinimini karşılamak amacıyla; gereken her türlü bilgi ve belgeyi sağlamak, sağlanan bilgi ve belgeleri kullanıcılarına ulaşacak şekilde düzenlemek var olan bilgi kaynaklarından en verimli şekilde yararlanma koşullarını sağlamak amacıyla her düzeydeki kullanıcılara yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 1984 yılında kurulmuş ve 1987 yılında açılan çekirdek bir kütüphane ile Merkez Kütüphanemiz hizmete başlamıştır. 1991 yılında temeli atılan şimdiki binasında, 1999 yılından beri hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane 8.000m2 alana sahiptir. Toplam kapalı alan ise 5.150 m2, toplam oturma kapasitesi 950 kişidir. Bunlardan 120 adeti tek kişilik kareller şeklindedir. 3 aAdet çalışma odası mevcuttur.

Koleksiyon durumu
Basılı kitap sayısı : 119.165
Elektronik kitap sayısı: 78.011
Tez Sayısı: 6.913
Basılı abone dergi sayısı: 359
Fulltext dergi sayısı: 21.973
Veritabanı sayısı: 50
Gazete Sayısı: 10


Üniversitemiz öğrencilerinden görme engelli olanlara yönelik olarak bir birim aktif olarak çalışmaktadır. Bu birimde, görme engelli öğrenciler, bilgisayar aracılığı ile derslerine hazırlanabilmekte ve internet olanaklarından yaralanabilmektedir. Ayrıca bu birimde Braille alfabesinde basılmış kitaplar, süreli yayınlar ve sesli kitaplar mevcuttur. Kullanıcılarımız, kütüphanemizin Görsel-İşitsel Biriminde film izleme, müzik dinleme olanağına sahiptir.

Değişen bilgi ortamlarına paralel, kütüphane hizmetleri de yeni boyutlar kazanmıştır. Elektronik yayınları sağlamak ve hizmete sunmak bunlardan biridir. Üniversitemizin basılı abone olduğu bilimsel dergilerin birçoğunun on-line versiyonlarına kütüphane web sitesinden erişim olanağı vardır. On-line veri tabanları, bütün üniversite araştırmacıları, öğrencileri ve personele hizmet vermektedir. Üniversitemizin abone olduğu on-line (Fulltext ve bibliyografik) veritabanlarına ve elektronik kitaplara kütüphane web sitesinden erişilebilir. Bu veritabanlarına, Uludağ Üniversitesi e-mail hesabı olan herkes kampus dışından da ulaşabilmektedir. Kütüphane içerisinde kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. Proje çalışmaları olan Öğrenciler için ayrılmış gerektiğinde kullanılabilen 5 adet internet bağlantılı PC bulunmaktadır.

Kullanıcılar, kütüphane web sitesinden kitap rezerve, süre uzatma vb. işlemleri yapabilmektedir. Öğrenciler, üniversitemize kayıt yaptırdıkları andan itibaren kütüphanemizin doğal üyesidir.

Kütüphane Çalışma Saatleri
Öğrenim Dönemi
Pazartesi – Cuma 08.30 – 22.00
Cumartesi 12.00 – 20.00
Yaz Dönemi
Pazartesi – Cuma 08.30 . – 17.30

Bilgisayar ve Araştırma Olanakları

Bilgiye ulaşmak için yapılan yatırımlarla tüm kullanıcılara yeni teknolojileri sunan üniversitemiz, Özgür düşünceli bireyler yaratarak eğitim verdiği alanlarda mükemmel ürün ve hizmetler ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Uludağ Üniversitesi Sağlık, Fen, Sosyal ve Eğitim alanlarında araştırma ve geliştirme yaparak öğrencilere ve toplumlara hizmet sunmaktadır. Üniversite kullanıcıların bilgiye hızlı ulaşabilmesi için altta yazılan konularda donanımsal ve yazılımsal altyapıyı sunar. 365 gün 24 saat kesintisiz Internet bağlantısı, Kütüphane elektronik online kaynaklar ile yüzlerce abone veritabanları, e-kitaplar ve dergilerin üyelikleri, Kampus dışındaki kullanıcıların kampuste hizmet sunulan kaynaklardan yararlanabilmesi için VPN hizmeti, dosya paylaşım sistemi, Kişisel Web sayfası hizmetleri, e-mail hizmetleri, Güvenli Bilgisayar Ağ Hizmetleri (vlan+firewall), Çok kullanılan bilgisayar yazılımların kampus lisans anlaşması yapılarak kullanıcılara sunulması, Kampus iç hızı Gigabit, kampus dış hızı 350 Megabit, Kampüs ağ topolojisi fiber optik kablo bağlantıları ile star şeklinde oluşmuştur.

Bologna İletişim
Tel : 0224 294 05 00
Mail : bologna@uludag.edu.tr
Tasarım & Kodlama
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2015
otomasyon@uludag.edu.tr