Türkçe English
Değişim Öğrencileri İçin Pratik Bilgiler
Ulaşım

Bursa’ya Ulaşım

Feribot ile:

İstanbul Atatürk Havalimanı’na indikten sonra 96T no’lu otobüs ile Yenikapı’ya (Feribot İskelesi) ulaşabilirsiniz (Aşağıdaki haritayı inceleyiniz.). Otobüs yolculuğu yaklaşık 40 dk sürmektedir. Ayrıca yaklaşık 15 Avro gibi bir ücretle taksi kullanarak Yenikapı Feribot İskelesine ortalama 15 – 20 dk. içerisinde ulaşabilirsiniz.Feribot için biletlerinizi iskeleden alabilirsiniz. Bununla birlikte, http://www.ido.com.tr/adresinden biletinizi ayırtabilir ya da online olarak satın alabilirsiniz.

İç Hatlar sekmesi üzerinden Kalkış yeri için Yenikapı; varış yeri için ise Bursa seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir (Aşağıdaki haritayı inceleyiniz). Yolculuk yaklaşık 90 dk sürmekte olup varış noktası Bursa Güzelyalı Feribot İskelesidir.

*Lütfen feribot hareket saatine bağlı olarak yoğun trafik olabileceğini göz önünde bulundurunuz.

Otobüs ile:

İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra Metro tabelalarını takip ederek “Esenler Otobüs Terminali” ne giden metroya bininiz (Aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Metro ile ulaşım yaklaşık 20 dk sürmektedir). Esenler’de indikten sonra Bursa’ya gitmek üzere seçebileceğiniz birçok otobüs firması bulunmaktadır. Bursa’ya varmak üzere yapacağınız otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 3,5 saat sürmekte olup varış yeri Bursa Otobüs Terminalidir. Uludağ Üniversitesi Kampüsüne ulaşmak için buradan 93 No.lu otobüse bininiz. Kampüs istikametine yapacağınız otobüs yolculuğu yaklaşık 50 dk sürmektedir.

Kampüse ulaşım

Feribot İskelesinden:

Güzelyalı Feribot İskelesi’nde kalkan 2/U No.lu otobüs ile Uludağ Üniversitesi Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Otobüs Terminali’nden:

Uludağ Üniversitesi Kampüsüne ulaşmak için buradan 93 No.lu otobüse bininiz. Kampüs istikametine yapacağınız otobüs yolculuğu yaklaşık 50 dk sürmektedir.

İklim

Genelde ılıman bir iklime sahiptir. Ancak, iklim bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizinin yumuşak ve ılık iklimine karşılık güneyde Uludağ'ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.

İlin en sıcak ayları Temmuz - Eylül, en soğuk ayları ise Şubat - Mart'tır. 52 yıllık gözlem süresi itibarı ile yıllık ortalama yağış miktarı 70,6 cm.dir. İlde ortalama nispi nem % 69 civarındadır.

Para Birimi

Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır ve 5, 10, 20, 50,100 ve 200 TL'lik banknotlar ve 5, 10, 25 ve 50 Kuruş ve 1 TL'lik bozuk paralar halinde kullanımdadır. Kampus içinde Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve Akbank gibi bankaların şubeleri ve ATM’leri bulunmaktadır.

Öğrenci Vizesi ve Oturma İzni

Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce Uludağ Üniversitesi’nden aldıkları kabul mektubuyla birlikte ülkelerindeki en yakın Türk konsolosluğuna giderek geçerli bir “öğrenci vizesi” edinmelidirler. Ayrıca İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nden “Oturma İzni” almak zorundadırlar. Yasaya göre, yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye girdikten sonra bir ay içerisinde oturma izni almak zorundadırlar. Oturma izni alımı için Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi gerekli tüm yardımı yapmaktadır.

Oryantasyon Programı

Değişim öğrencileri için her türlü oryantasyon, bilgilendirme toplantıları Uluslararası ilişkiler Ofisi tarafından düzenlenmektedir. Ayrıca “Uluslararası Gençlik Değişim Topluluğu (UGED)" bu aktivitelerde önemli rol almaktadır. Her dönem başında değişim öğrencilerine Uludağ Üniversitesi’nin akademik, sosyal, kültürel ve fiziksel imkanlarını tanıtmayı amaçlayan oryantasyon programlanmaktadır. Bu programda; öğrencilerin yeni ortama uyum sağlamaları ve çevreyi tanımaları için yapılan gerekli bilgilendirme, kampus turu, şehir ve çevre turları gibi rehber eşliğinde geziler, fakülte ve bölümleri hakkında bilgilendirme, öğrenci etkinlikleriyle tanışma ve diğer öğrencilerle bir araya gelip kaynaşma fırsatı sağlamaktadır. Oryantasyon Programı kapsamında öğrencilere Uludağ Üniversitesi Tanıtım Broşürü, Türkiye ve Bursa’yı tanıtıcı ve pratik yaşam için gerekli bilgileri içeren materyaller verilmektedir.

Alışveriş Olanakları

Kampüste öğrencilerimiz için kitapçı, kırtasiye, fotokopi, fotoğraf stüdyosu, pastane, kafeterya, temel gıda, kuaför, banka ve otobüs firmalarına ait bürolar gibi alışveriş olanakları bulunmaktadır. Bu işletmeler idari anlaşmalar ile çalışmakta ve kontrol edilmektedir. Görükle Yerleşkesinde bir de otel bulunmaktadır. Yerleşke yakınındaki Görükle Beldesinde öğrencilerin gereksinim duydukları her şeyi bulmaları mümkündür.

Haberleşme Hizmetleri

Kampus içinde PTT şubesi, telefon cihazları, çeşitli kargo büroları öğrencilerimize ve personelimize hizmet vermektedir.

Bologna İletişim
Tel : 0224 294 05 00
Mail : bologna@uludag.edu.tr
Tasarım & Kodlama
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2015
otomasyon@uludag.edu.tr