Türkçe English
Uluslararası Programlar
Akademik İşbirliği Protokolleri

Uludağ Üniversitesi uluslararasılaşmanın bilinci ile uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine ve çeşitlendirilmesine büyük önem vermektedir ve Akademik İşbirliği Protokol imzaladığı yurt dışı üniversiteler ile çok sayıda araştırma olasılığı yaratarak, uluslararası bilgi alışverişinde bulunma yönünde önemli adımlar atmıştır.

LLP/Erasmus Programı

Uludağ Üniversitesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarından Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programını 2004 yılından bu yana başarı ile sürdürmektedir. 2004-2005 Akademik yılında Bahar döneminde 17 öğrencimizin değişimden yararlanmaya başladığı bu programda her yıl giden ve gelen öğrenci sayılarımız artmış ve günümüzde (2011-2012) toplamda 1650 öğrencimiz bu olanaktan yararlanmış, 171yabancı öğrenci öğrenim hareketliliği kapsamında üniversitemizin farklı bölümlerinde eğitim almıştır. Ders Verme Hareketliliği kapsamında günümüze kadar 142 öğretim üyemiz çeşitli Avrupa Üniversitelerinde ders vermiş, 109 yabancı öğretim üyesi ders vermek üzere üniversitemize gelmiştir. Uludağ Üniversitesi 2009 yılında aldığı Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (220820-IC-1-2009-1-TR-ERASMUS-EUCX-1) ile 2013-2014 akademik yılına kadar programlara dahil olma hakkını elde etmiştir. Erasmus programı kapsamında çeşitli ülkeler ve üniversiteler ile yaptığı 200’den fazla ikili anlaşmalar sayesinde bugüne dek Erasmus Programı çerçevesinde, Uludağ Üniversitesi toplam öğrenci ve öğretim üyesi değişimi açısından Türkiye'de en çok değişimi gerçekleştiren ve yüksek bütçeye sahip üniversitelerinden biri olmuştur. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz daha fazla sayıda öğrenci ve öğretim üyemizin bu olanaktan yararlanmasını sağlamaktır.

Uludağ Üniversitesi 2006-2009 yılları arasında DE (Diploma Eki) Etiketi almıştır.

Çift Diploma Programları

Uluslararası alanda tanınan bir üniversite olma yolunda kararlı adımlarla yürüyen Uludağ Üniversitesi, evrenselleşme çalışmaları ile tanınan üniversitelerle ortak akademik çalışmalar, değişim programları ve çift diploma programları yürütmek için ikili anlaşmalar yapmaktadır. Çift diploma programlarına katılan öğrenciler, programı başarı ile tamamlamaları halinde, hem Uludağ Üniversitesi’nin hem de değişimde bulundukları üniversitenin diploma derecesini almaya hak kazanmaktadırlar.

Çift Diploma Programları

1. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine Bölümü

  UOÖLP – Thames Gateway College (İngiltere)

2. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Bölümü

  UOÖLP – City College Brighton and Hove (İngiltere)

Bologna İletişim
Tel : 0224 294 05 00
Mail : bologna@uludag.edu.tr
Tasarım & Kodlama
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2015
otomasyon@uludag.edu.tr