Türkçe English
Öğrenim Olanakları
Kütüphane

    Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi, Üniversitemizin eğitim-öğretim politikası doğrultusunda, araştırma ve eğitim-öğretimde duyulan bilgi gereksinimini karşılamak amacıyla; gereken her türlü bilgi ve belgeyi sağlamak, sağlanan bilgi ve belgeleri kullanıcılarına ulaşacak şekilde düzenlemek var olan bilgi kaynaklarından en verimli şekilde yararlanma koşullarını sağlamak amacıyla her düzeydeki kullanıcılara yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.     Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 1984 yılında kurulmuş ve 1987 yılında açılan çekirdek bir kütüphane ile Merkez Kütüphanemiz hizmete başlamıştır. 1991 yılında temeli atılan şimdiki binasında, 1999 yılından beri hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane 8.000m2 alana sahiptir. Toplam kapalı alan ise 5.150 m2, toplam oturma kapasitesi 883 kişidir. Bunlardan 120 adeti tek kişilik kareller şeklindedir. 2 Adet çalışma odası mevcuttur.

Koleksiyon durumu
 Basılı kitap sayısı :  173.417
 Elektronik kitap sayısı:  262.460
 Tez Sayısı:  9.461
 Basılı abone dergi sayısı:  70
 Fulltext dergi sayısı:  41.812
 Veritabanı sayısı:  85
 Gazete Sayısı:  9


    Üniversitemiz öğrencilerinden görme engelli olanlara yönelik olarak bir birim aktif olarak çalışmaktadır. Bu birimde, görme engelli öğrenciler, bilgisayar aracılığı ile derslerine hazırlanabilmekte ve internet olanaklarından yaralanabilmektedir. Ayrıca bu birimde Braille alfabesinde basılmış kitaplar, süreli yayınlar ve sesli kitaplar mevcuttur. Kullanıcılarımız, kütüphanemizin Görsel-İşitsel Biriminde film izleme, müzik dinleme olanağına sahiptir.

    Değişen bilgi ortamlarına paralel, kütüphane hizmetleri de yeni boyutlar kazanmıştır. Elektronik yayınları sağlamak ve hizmete sunmak bunlardan biridir. Üniversitemizin basılı abone olduğu bilimsel dergilerin birçoğunun on-line versiyonlarına kütüphane web sitesinden erişim olanağı vardır. On-line veritabanları, bütün üniversite araştırmacıları, öğrencileri ve personele hizmet vermektedir. Üniversitemizin abone olduğu on-line (Fulltext ve bibliyografik) veritabanlarına ve elektronik kitaplara kütüphane web sitesinden erişilebilir. Bu veritabanlarına, Uludağ Üniversitesi e-mail hesabı olan herkes kampus dışından da ulaşabilmektedir. Kütüphane içerisinde kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. Proje çalışmaları olan Öğrenciler için ayrılmış gerektiğinde kullanılabilen 10 adet internet bağlantılı PC bulunmaktadır.

    Kullanıcılar, kütüphane web sitesinden kitap rezerve, süre uzatma vb. işlemleri yapabilmektedir. Öğrenciler, üniversitemize kayıt yaptırdıkları andan itibaren kütüphanemizin doğal üyesidir.

Kütüphane Çalışma Saatleri
Öğrenim Dönemi
 Pazartesi – Cuma  08.00 – 24.00
 Cumartesi - Pazar  10.00 – 24.00
Yaz Dönemi
 Pazartesi – Cuma  08.00 – 24.00
 Cumartesi - Pazar  10.00 – 19.00

Bilgisayar ve Araştırma Olanakları

    Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi elektronik online kaynaklar ile yüzlerce abone veritabanları, e-kitaplar ve dergilerin üyelikleri, Kampus dışındaki kullanıcıların kampüste hizmet sunulan kaynaklardan yararlanabilmesi için http://ekutuphane.uludag.edu.tr hizmete sunulmaktadır.

Bologna İletişim
Mail : bologna@uludag.edu.tr
Tasarım & Kodlama
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2015
otomasyon@uludag.edu.tr